Jak oszczędzać pieniądze - sposoby

środa, 27 marca 2013, etykiety: pieniądze, oszczędzanie, finanse

Oszczędzanie pieniędzy jest oczywiście możliwe w momencie kiedy mamy jaką nadwyżkę pieniędzy którą możemy przeznaczyć na oszczędzanie. Wiele rodzin i osób żyje od wypłaty do wypłaty, a jeżeli nie i jest możliwe odłożenie jakichś pieniędzy zawsze warto zapoznać ze sposobami które mogą tą pulę powiększyć w bliskiej i dalszej przyszłości.

Oszczędzanie na rachunkach

Rachunki za prąd, gaz, wodę - to rzeczy które są istotną częścią miesięcznego budżetu, wpojenie sobie kilku prostych nawyków pomoże na tych rachunkach trochę zaoszczędzić. Gotujesz wodę np. na herbatę na kuchence gazowej/elektrycznej? Wlej tyle ile potrzeba a nie pełny zbiornik. Wychodzisz z pomieszczenia? Nie zapomnij zgasić światła. Jeżeli używasz innego ogrzewania niż centralne (za które się tyle samo płaci), pomyśl o zainwestowaniu w szczelne okna i drzwi, w zimie zużyjesz o wiele mniej energii. Mieszkasz może w domku z dogodną lokalizacją do zamontowania ogniw słonecznych - nie wahaj się, po kilku latach możesz zaoszczędzić naprawdę dużo. Tego typu proste czynności oszczędzające energię i inne zasoby w skali miesiąca mogą urosnąć do kwoty nawet kilkudziesięciu złotych.

Nałogi

Jeżeli nie da się zerwać z kosztownymi nałogami warto je przynajmniej ograniczyć. Na przykład palacz papierosów wypalający codziennie paczkę, wydaje na papierosy około 350-400 zł, ograniczenie tego nałogu (polecam artykuł: jak rzucić palenie tytoniu) chociaż o połowę zostawia miesięcznie w portfelu ok. 200zł - a to już jest coś! Podobne kalkulacje można przeprowadzić w stosunku np. do nałogowego obżerania się pączkami, obowiązkowego wypijania dwóch piw wieczorem i innych nałogowych czynności - warto spróbować!

Dbaj o zdrowie

Zdrowie to inwestycja długoterminowa, czym lepsze zdrowie tym mniej wydamy w przyszłości na lekarstwa i ewentualne wizyty. Choroby oznaczają także często absencję lub utratę pracy co oznacza mniejsze zarobki.

Wąż w kieszeni

W USA popularne jest określenie "czynnik latte". Chodzi tutaj m.in. o różne drobne wydatki które niekoniecznie są nam potrzebne ale jesteśmy na nie często narażeni. Np. tak zwane zakupy impulsowe: jeżeli stoimy w kolejce do kasy w hipermarkecie to najprawdopodobniej przed kasą są ustawione dodatkowe stoiska z różnymi gumami do żucia, drobnymi smakołykami etc. które nęcą nas do dokonania zakupu impulsowego. Warto wyrobić sobie "węża w kieszeni" (niekoniecznie dosłownie w kieszeni) i zawsze przed sięgnięciem po taki dodatkowy towar zastanowić się czy to drobne coś jest rzeczywiście tak bardzo potrzebne. Innym sposobem jest stosowanie zamiennika który jest tej samej jakości ale tańszy - w przyszłowiowym "czynniku latte" chodzi o kawę latte która w dwóch różnych miejscach smakuje tak samo i jast tak samo dobra ale różnica w cenie może być bardzo duża. W ciągu miesiąca na takich drobnych, niekoniecznie potrzebnych wydatkach można sporo zaoszczędzić.

Karty kredytowe/debetowe

Posiadasz kartę kredytową z limitem zadłużenia (debetem)? Jeżeli tak to nie staraj się żyć na kredyt, nie jesteś w stanie oszczędzać jeżeli na końcu każdego miesiąca na karcie jest debet pokrywany przez następną wypłatę. Jeżeli tak się dzieje dobrym sposobem kontroli jest wyciąganie pieniędzy z bankomatu tak aby nie osiągnąć debetu i płacenie tylko gotówką.

Czas to pieniądz

Ważny jest odpoczynek, relaks, czas z rodziną i dla siebie. Jednak zbyt długie leniuchowanie to strata czasu, czas to pieniądz a pieniądz to więcej niż czas. Zastanó się czy np. bierne spędzanie codziennie kilku godzin przed telewizorem to najlepsze wykorzystanie czasu.

Warto się targować

Mimo że w naszej kulturze targowanie nie jest jakoś specjalnie powszechne to warto spróbować szczególnie w przypadku kupowania droższych rzeczy. Jeżeli kupujesz np. laptopa albo pralkę która kosztuje 2 tys. złotych zapytaj sprzedawcę o zniżkę, możesz zasugerować, że w innych sklepach jest taniej itd.

Porównuj oferty

Zanim coś kupisz lub np. wybierzesz lokatę dla swoich pieniędzy porównuj oferty, nie kupuj pod wpływem impulsu lub reklamy. Oczywiście musi mieć to sens, czasem nie warto jechać 20 km po to aby na kupnie jakiegoś towaru zaoszczędzić 5 zł, sam czas stracony na dojazd jak i koszty dojazdu będą większe.

Stosunki do innych ludzi

Warto się zastanowić ile można nie tyle zaoszczędzić, co zyskać na lepszych stosunkach z innymi ludźmi. Ludzie pogodni i przyjaźnie nastawieni łatwiej znajdą lepszą pracę, skuteczniej negocjują i łatwiej odnoszą sukcesy. Dobra praca to podstawa ale jeżeli dodamy do tego w/w cechy łatwiej będzie np. o podwyżkę.

Ważny jest plan

Jeżeli zamierzasz skorzystać z którejkolwiek z powyższych rad opracuj plan co chcesz osiągnąć. Np.: każdego dnia chcę zaoszczędzić 10 zł, codziennie napisz sobie na kartce jak chcesz to zrobić, a wieczorem dokonaj rozliczenia co się udało a co nie. Udane rozliczenie może być źródłem satysfakcji i motywacji do dalszego oszczędzania. Dobrze jest też mieć plan długoterminowy: ile chcę zaoszczędzić w dłuższej perspektywie, na co przeznaczę zaoszczędzone pieniądze. Dodatkowe pieniędze na emeryturę? Rozwój jakiegoś biznesu? Odkładanie na budowę domu? Dobrze jest pamiętać po co się oszczędza.

Gdzie umieszczać oszczędności

Nadmiaru gotówki na pewno nie ma sensu trzymać na niskooprocentowanym RORze, bo brak zarobku na oszczędnościach oznacza stratę. Wyciągnij pieniądze z RORu i przenieś w lepsze miejsce: lokatę lub inny instrument finansowy pomnażający Twoje oszczędności. Jednak to gdzie trzymać oszczędności i jak inwestować to temat na osobny artykuł. Generalna zasada jest taka: im wyższego zysku z oszczędności oczekujemy tym prawdopodobniej będzie większe ryzyko utraty oszczędności lub braku oczekiwanego zysku.

Zobacz też strony

prawo przyciągania, prawo przyciągania w praktyce,

Jeżeli chcesz Prawdy i wiedzy o którą tak w skrytości duszy prosisz od lat, oto stoi przed Tobą otworem. Wiedza to klucz do spełnienia Twoich marzeń.

Radzimy jak sprawnie się przeprowadzić.

Zapraszamy do korzystania z porad dotyczących przeprowadzek, które zawarliśmy na tym portalu. Tylko u nas wszystko o przeprowadzaniu się.

Gniazdo podtynkowe

Gniazdko elektryczne da się zainstalować na dwa sposoby: podtynkowo oraz natynkowo. Obie wersje możecie znaleźć na łamach witryny dobregniazdka.pl.

Trądzikowi STOP - Blog o sposobach walki z trądzikiem

Z trądzikiem walczę już kilkanaście lat. Jest to walka o moją buzię z bardzo trudnym wrogiem. Przetestowałam większość maści, kremów dostępnych w aptece i drogerii. Odwiedziłam kilku dermatologów. Mam za sobą również miesiąc w szpitalu na oddziale dermatologii w Lublinie. W ciągu tylu lat mój bagaż doświadczeń jest naprawdę ogromny.

ClixSense - Zarabianie na reklamach.

Informacje na temat serwisu PTC ClixSense. Jest aktywny od lutego 2007 roku i cały czas wypłaca pieniądze swoim użytkownikom.

Praca przez internet Surveyo24

Surveyo24 to serwis internetowy umożliwiający zarabianie w internecie w takiej formie jaką jest praca online polegającą na wypełnianiu ankiet