Jak rzucić palenie tytoniu

poniedziałek, 25 marca 2013, etykiety: papierosy, tytoń, uzależnienie, nałóg

Nałóg tytoniowo-nikotynowy jest jednym z najsilniejszych uzależnień, dodatkowo potęgowny faktem, że papierosy są legalną używką. Jest to jednak nałóg który można z sukcesem pokonać i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostały opracowane metody pomocne w pozbyciu się uzależnienia od tytoniu.


Każdy osoba jest inna i to co działa lub nie działa dla jednej osoby, dla innej osoby może odnieść odwrotny skutek. Dlatego warto zapoznać się z garścią sposobów na rzucenie palenia które są zaprezentowane w tym artykule.

Obrzydzenie sobie nałogu domowym sposobem

po wypaleniu papierosa wrzucamy niedopałek do słoika i szczelnie zakręcamy, wrzucamy taką ilość niedopałków aby zajęły około połowę słoika. Następnie po kilkunastu dniach, najlepiej rano tuż po wstaniu, przed wypaleniem pierwszego papierosa, otwieramy słoik i wąchamy. Zapach uświadamia jakim świństwem to jest i jak pachniemy my, i nasze ubrania dla innych ludzi. Tego typu doznanie może zmotywować do rzucenia palenia, im później w ciągu dnia po tym nieprzyjemnym doznaniu zapalimy tym lepiej.

Metoda Allena Carra

Allen Carr jest autorem książki-bestsellera który rozszedł się na świecie w milionach egzemplarzy i pozwolił na skuteczne rzucenie palenia wielu osobom. Jednym z ciekawych argumentów zawartych w książce jest: "Palacze palą nie z powodów, dla których nie powinni palić, ale z powodów, dla których palą.". Ten i inne racjonalne, i logiczne argumenty prowadzą palacza po ścieżce do uwolnienia od nałogu, uświadamiając na czym polega pułapka tytoniowa i jakie są prawdziwe powody sięgania po papierosy. Jedną z osób w Polsce która dzięki tej metodzie rzuciła palenie jest Dorota Stalińska która paliła duże ilości papierosów przez 40 lat. 

Hipnoza

Metoda hipnozą polega na wprowadzeniu pacjenta przez terapeutę w odpowiednia stan podczas seansu hipnotycznego gdzie staje się podatny na sugestie. Terapeuta stara się zmienić postrzeganie palenia przez pacjenta i wykształcić awersję do nałogu. Skuteczność stosowania samej tylko hipnozy szacuje się na około 10-15% jednak w połączeniu z innymi, np. farmakologicznymi sposobami (o których niżej) skuteczność tej metody może znacznie wzrosnąć.

E-papieros

E-papieros to specjalne urządzenie imitujące wyglądem zwyczajny papieros. Działa na zasadzie inhalacji dymu powstającego z podgrzania płynu przez tak zwany atomizer. Płyn zawiera często nikotynę o różnym stężeniu, z biegiem czasu powinno się stosować płyny o coraz mniejszym stężeniu nikotyny aż do całkowitego wyjścia z nałogu. Do plusów zaliczyć można to, że dym jest o wiele mniej toksyczny od dymu papierosowego oraz uwzględnia zachowanie palacza - czyli gesty i czynności związane z paleniem zwykłego papierosa do których jest przyzwyczajony palacz. E-papieros zalicza się do farmakologicznych terapii zastepczych.  

Farmakologiczna terapia zastępcza

Farmakologiczna terapia zastępcza ogólnie polega na stopniowym wychodzeniu z nałogu przez zastosowanie farmakologicznego zastępnika który z biegiem czasu zmniejsza dawkę nikotyny dozowaną organizmowi. Forma podawania to np. guma do żucia lub plastry nalepiane na nieowłosioną część skóry (np. ramię). Miesięczny koszt terapii jest porównywalny a często niższy niż koszt wypalanych papierosów. Warto jednak pamiętać, że wraz z taką terapią powinna iść silna motywacja do rzucenia palenia, ponieważ uzależnienie ma podłoże nie tylko fizyczne ale i psychiczne. Można tu zastosować wspomaganie np. przez seanse hipnotyczne. Plusem w stosunku do e-papierosa jest całkowity brak dymu, dzięki czemu terapia nie obciąża systemu oddechowego.

Akupunktura

Akupunktura polega na nakłuwaniu igłami jednorazowymi lub użyciu lasera biostymulującego. Metoda wywodzi się z medycyny dalekiego wschodu która jest generalnie nieuznawana i niedoceniana przez współczesną oficjalną naukę. Wg. teorii na której opiera się akupunktura, w ciele każdej osoby przebiegają kanały energetyczne a na stykach tych kanałów znajdują się tzw. meridiany. Nakłuwanie odpowiednich miejsc ma przywrócić równowagę energetyczną zaburzoną w kanałach przez palenie papierosów co pomaga w wyjściu z nałogu oraz różnych pośrednich przyczyn będących przyczyną nałogu, takich jak np. depresja. Zamiast nakłuwania stosuje się także elektrostymulację tych samych punktów w ciele.

Biorezonans

Biorezonans jest kolejną po akupunkturze metodą która jest kwestionowana przez współczesną naukę medyczną. Metoda zakłada istnienie we wnętrzu człowieka nadrzędnego układu kontrolującego funkcje życiowe - tak zwane biopole. Przy użyciu odpowiedniej aparatury wychwytuje się drgania biopola i dokonuje dostrojenia co pomaga w rzuceniu nałogu. Mimo całego sceptycyzmu współczesnej nauki, metoda okazuje się skuteczna dla niektórych pacjentów.

Szczepionka

Terapia przyszłości to szczepionka na papierosy która powinna być dopuszczona do używania w najbliższych latach. Szczepionka wydaje się być bardzo obiecująca: w założeniu ma działać przez minimum kilka miesięcy od podania i całkowicie niwelować działanie nikotyny przez niedopuszczanie do przedostania się do mózgu. Efektem jest całkowity brak przyjemności z palenia papierosów. 

Chcesz rzucić palenie? Warto wypróbować jedną z opisanych metod!

Zobacz też artykuły

 

Zobacz też strony

Fajka wodna

Wykwintna fajka wodna, to akcesorium na wspomnienie którego nierzadko wzdychasz. Teraz będziesz już mógł nabyć taki produkt dzięki Wooden Blast.