Ogniwa i kolektory słoneczne: sposób działania i wydajność

poniedziałek, 25 marca 2013, etykiety: ogniwa słoneczne, kolektory słoneczne, energia, energetyka, dom

Ogniwa słoneczne przekształcają/konwertują energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne. Z tego powodu często można spotkać się z określeniem ogniwa słonecznego jako ogniwa fotowoltaicznego.

Promienie słoneczne wywołują w ogniwach powstanie siły elektromotorycznej co jest istotą zjawiska fotowoltaizmu.

Podstawowym surowcem wykorzystywanym w większości ogniw jest krzem krystaliczny: monokrystaliczny, polikrystaliczny oraz amorficzny. Podstawowymi metodami wytwarzania kryształów krzemu są: metoda czochralskiego, topienie strefowe dla krzemu monokrystalicznego, metoda kontrolowanego gradientu temperatury, metoda Bridgmana-Stockbargera, metoda kierunkowej krystalizacji dla polikrystalicznego oraz napylanie metodą CVD dla amorficznego.

Spotyka się także ogniwa zbudowane z selenu, w trakcie badań są ogniwa barwnikowe oraz polimerowe.

Ogniwa zbudowane z w/w kryształów są dwuwarstwowe: warstwa pozytywna plus, i negatywna minus. W momencie kiedy na ogniwo pada światło słoneczne między warstwami powstaje napięcie i prąd elektryczny.

Ogniwa są łączone w sposób trwały i układane na szybie między warstwami folii, tworząc moduł który jest laminowany próżniowo a następnie oprawiany w ramę z profili co zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość.

Moduły mogą pracować jako układy wyspowe lub sieciowe. Układ wyspowy zasila określone urządzenie lub zbiór urządzeń, układ sieciowy jest podłączony do ogólnej sieci energetycznej.

Kolektory słoneczne działają na innej zasadzie niż ogniwa. Kolektor słoneczny zawiera elementy czynny, nośnik energii który rozgrzewa się pod wpływem promieni słonecznych a następnie podgrzewa wodę zebraną w zbiorniku.

Energia słoneczna jaka dociera na powierzchnię ziemi ma moc średnio około 1000 Watów na metr kwadratowy, aktualne ogniwa słoneczne mają wydajność najczęściej około 13 do maksimum 20%. Biorąc pod uwagę inne straty w procesie wytwarzania prądu w ogniwach, typowa aktualna wydajność metra kwadratowego ogniw to około 100-150W na metr kwadratowy.

Należy pamiętać że ogniwa będą działać z przyzwoitą mocą także podczas pochmurnych dni - nie jest konieczna słoneczna, gorąca pogoda. Mimo to, odpowiednie umiejscowienie i nachylenie modułu z ogniwami ma bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o ich wydajność.

Gwarancja jaką udzielają producenci jest długa - zazwyczaj minimum 20 lat z zapewnieniem, że po tym okresie wydajność nie powinna spaść bardziej niż ok. 20%.

Mimo iż koszt ogniw jest dość wysoki, w przeciągu całego okresu użytkownia zwróci się kilkukrotnie, produkując przy tym ekologicznie czystą energię dla naszego domu.

Zobacz też artykuły

Zobacz też strony

fotowoltaika sklep, fotowoltaika sklep Warszawa

Podstawową działalność firmy stanowi dystrybucja sprzętu oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii,w szczególności opartych na energii słonecznej. DotGreen - fotowoltaika sklep, fotowoltaika sklep Warszawa, sklep internetowy fotowoltaika, sklep fotowoltaiczny, sklep pv. Oferujemy: panele słoneczne, panele pv, ogniwa fotowoltaiczne, inwertery, inwertery sklep, inwertery pv, zabezpieczenia fotowoltaiczne, zabezpieczenia fotowoltaiczne sklep

systemy fotowoltaiczne, panele słoneczne,

Energia słoneczna jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi odnawialnych źródeł energii na świecie. Bardzo popularne są kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody. Kolektory to jednak nie jedyne rozwiązanie wykorzystujące energię ze słońca.

Pompa ciepła

Energia odnawialna robi się coraz popularniejsza nie tylko w państwach wysoko rozwiniętych, ale też w państwach takich jak Polska.

Technika grzewcza Sol-Tech - Bolesławiec

Polecamy Państwu rozwiązania z dziedziny techniki grzewczej oferowane przez firmę Sol-Tech Systemy Energii Odnawialnej. Firma realizuje projekty instalacji grzewczych, sanitarnych, wodnych. Sprzedaje urządzenia grzewcze w tym kotły gazowe, pompy ciepła, systemy rekuperacji, kolektory słoneczne i inne.

enova365 system erp

Zapraszamy do poznania polskiego systemu ERP enova365. Jest to oprogramowanie z którym możesz rozwinąć swój biznes i ułatwić pracę swoim podwładnym!

Tarcze ścierne

Tarcze ścierne, materiały do szlifowania, artykuły ścierne. Produkcja oraz sprzedaż tarcz ściernych lamelowych. Tarcze produkowane są z najwyższej jakości importowanych materiałów ściernych jako pochyłe lub płaskie.